Prp Diz Tedavisi Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Prp Diz Tedavisi Nelerdir?

Prp Diz Tedavisi, Prp sözcüğü trobositten zengin plasma anlamına gelen Pltelet Rich Plasma sözcüklerinin baş harflerinden alınmıştır. İlk geliştirildiği dönemlere bakıldığında, bu tedavi yöntemi kozmetik amaçlı geliştirilmiş olsa da sonraki dönemlerde bunun kas iskelet yapısı üzerinde de etkili olduğu görülmüş, kas ve iskelet tedavisinde de yeni bir teknoloji olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde yapılan iş ilaç yerine hastadan kendi kanından alınan kan örneği ile hazırlanan bir tedavi yöntemi olduğundan dolayı, herhangi bir yan etkisi riski de taşımamaktadır. Bu yöntem için hastadan alınan 20 cc kadar kan pıhtılaşmayı engelleyen ilaçları da ihtiva eden özel olarak hazırlanan tüplere alınarak santrifüj işleminden geçirilir. Bu işlem sonunda trombositlerin dışında kalan hücreler dibe çökerken trombosit yönünden zengin plazma sıvısı üstte kalır. Trombosit yönünden zengin her milimetre küpe bir milyon trombosit içeren sarı renkli sıvıdan trombosit yöninden zengin dip kısımlarına yakın yerden enjektöre çekilir. En son işlem olarak trombositleri tekrar aktif etmek için klasiyum klorür eklenerek kullanıma hazır hale getirilir. Bütün bu işlemlerin sonunda prp kullanıma hazır hale gelir ve bekletilmeksizin dize uygun bir teknikle enjekte edilir. Prp tekniği sadece diz tedavisinde kullanılmaz birçok tedavide uygulanır.

Prp Tedavisi Uygulama Şekli

Diz kireçlenmeleri için bir ay ara ile olmak üzere üç seans olarak uygulanır. Omuz kasları yırtılmaları ve dirsek zedelenmeleri gibi durumlarda birer ay ara ile olmak üzere iki seans olarak uygulanır. Prp tedavi yöntemi eklem içi kayganlaştırıcı enjeksiyonu tedavisinde de kullanılmaktadır, dikkat edilmesi gereken konu ise bu tedavi öncesi kortizon tedavisi prp tedavisinin etkisini azaltmaktadır. Prp tedavisi en sık diz kireçlenmeleri, dizde kıkırdak doku hasarları, erken yaşlarda görülen kıkırdak doku aşınmaları gibi hastalıklarda, ayrıca omuz kısa kas romatizmaları ve kas yırtılmalarında ve sporcularda sık görülen kas rahatsızlıklarında prp tedavisi uygulanmaktadır.

Prp Tedavisinin İyileştirici Etkisi Başlama Süresi

Prp tedavisi uygulamadan birkaç hafta sonra yavaş bir süreç içinde iyileştirme etkisini göstermeye başlar, bu süre yaklaşık 3-12 ay arası sürebilir. Prp enjeksiyonları uygulaması kortizon tedavisi gibi hemen ağrı kesici etkisi göstermez, özellikle diz kireçlenmelerinde bu süreçte ağrı kesilmesi yavaş olur ama buna mukabil kortizon tedavisinde hastalığın 6-12 ay tekrarlaması riski prp tedavisinde görülmez. İyileştirme sürecini desteklemek için prp tedavisi sadece enjeksiyonla kalınmamalı, fizik tedavi ve diz egzersizleri ile desteklenmelidir.

Prp Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Prp tedavisinin bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur, sadece uygulandığı bölgede biraz ödem ve geçici bir ağrı oluşabilirse de birkaç gün sürer geçicidir. Ağrıların azaltılması için bazı ağrı kesiciler de kullanılabilir. Burada anlatılan doğal tedavi yöntemi olan prp tedavi yöntemi henüz yeni olmakla beraber oldukça umut verici sonuçlar alınmıştır. Prp tedavi yöntemi sadece diz kireçlenmeleri ve diz eklemleri ile sınırlı olmayıp diğer hastalıklar üzerinde de oldukça iyileştirici sonuçlar alınabileceği konusunda umut verici gelişmeler vermektedir, bunlardan birisi de prp yöntemi ile saç tedavi yöntemidir. Prp tedavi yöntemi gün geçtikçe yaşlanan bireylerimiz için diz kireçlenmeleri ve diz rahatsızlıkları için umut verici bir tedavi yöntemi olmaya adaydır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Güçlendirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Diz Güçlendirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Diz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Merdiven Çıkarken Diz Ağrısı Nedenleri?

Merdiven Çıkarken Diz Ağrısı Nedenleri?