Diz Kapağı Kırılması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Kapağı Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Diz kapağı kırılması, günümüzde insanların yaptıkları kazalar sonrasında meydana gelen ve kişilerde son derece büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Meydana gelen diz kapağı kırılması durumlarında bu durum genellikle kişinin ömrü boyunca sorun haline gelir. Çünkü daha önceden kırılmış olan diz kapağı, bir daha eskisi gibi sağlıklı bir şekilde çalışmaz. Fakat bazı insanların kırıkları protez uygulamasına uygundur. Bu nedenle kırık diz kapağına protez operasyonları yapılır ve sorun giderilir. Diz kapağı kırılmasına neden olan birçok durum vardır. Bunlardan biri şiddetli darbelerdir. Diz kapağı yapısı itibariyle biraz önde bulunur ve kişiler düştükleri zaman direk olarak avuç içleri ve diz kapaklarının üzerine düşerler. Bu durum nedeniyle diz kapağı kırıkları ortopedi alanında en çok karşılaşılan sorunlardandır. Bunun yanı sıra insanlarda diz kapağı çok büyük önem taşıyan bir eklemdir. Bu eklem, yapısı itibariyle de oldukça karışıktır. Tıbbi olarak yapılan araştırmalar diz kapağı kırıklarında iki farklı sorun meydana gelmektedir. Bunlardan ilki patella kırıklarıdır. Bunun yanında diğer kırık ise Eminentia interkondilaris kırıklarıdır.

Patella Kırıkları

Patella kırıkları, diz kapağı kırıkları arasında en çok karşılaşılan kemik kırılmasıdır. Çünkü patella kemiği diz kapağının en dışında ve önünde bulunan kemiktir. Bu kemik, dışarıdan dokunulduğunda hissedilen küçük bir boyuttadır. Bir limon büyüklüğünde olan bu kemik yüzeyinde eklem kıkırdakları bulunur. Bunun yanı sıra kişinin eklemini kullanarak düz bir hale getirmede görev yapmaktadır. Patella kırıklarında eklemin içi kırıldığı için, kişinin herhangi bir şekilde eklemini kullanması imkânsızdır. Patella kırıklarında, kişinin tedavileri yapılmadan hareket etmesi durumunda ya da bir başka kişilerin kişinin diz papağını oynatması durumunda kırılan kemiğin sivri uçları, diğer dokuları bozabilir. Bu nedenle diz kapağı kırılması olan kişilerde kesinlikle bu bölge oynatılmamalıdır ve sağlık ekipleri olmadan herhangi bir hareket yapılmamalıdır. Patella kırığının tanısı ise direk olarak gözle görülebilir. Çünkü bu kırığın olduğu kişilerde sorun dize bakıldığında şişliğin görülmesiyle anlaşılabilir. Fakat her ne şekilde olursa olsun doktorlar bu kişilerde röntgen filmleriyle kontroller yaparak sorunun çözümü sağlanır. Bunun yanı sıra insanlarda bacağın düz tutulması istenir ve kişinin dizini kaldırıp kaldırılamadığına bakılır. Eğer kişi bacağını rahatça kaldırıyorsa sorunun olma ihtimali oldukça düşüktür.

Eminentia İnterkondilaris Kırıkları

Bu bölge, diz kapağındaki eklemlerin birleşim yerlerinde meydan gelen kırıklardır. Bu bölgelerdeki kırıklar oldukça şiddetli kazalar sonucunda meydana gelmektedir. Özellikle yüksekten ayak üstüne düşme ya da bacak üzerinde bir cismin düşmesi durumunda meydana gelen bir sorundur. Bunun yanı sıra insanlar dizlerini geriye doğru aşırı bir şekilde kırmalarıyla meydana gelmektedir. Bazen de kişilerin diz kapaklarını burkmaları durumunda da Eminentiaa kırıkları görülebilir. Patella kırıkları ve Eminentia kırıkları, diz kapağı kırılması sorunu arasında görülen en büyük sorunlardır. Her iki kemiğin kırılmasında da çok ciddi şekilde hasarlar olduğu için uzun süreli alçı tespiti yapılmalıdır. Bunun yanı sıra kişilerde kemik parçalarının alınması için cerrahi tedavi yöntemi uygulanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kasları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diz Kasları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çocuklarda Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Replasmanı Enfeksiyonu

Diz Replasmanı Enfeksiyonu

Güncel

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Bağı Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Bağı Kopması Belirtileri ve Tedavisi