Dizde Ödem Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Dizde Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Ödem

Dizde ödem, çeşitli yaş gruplarındaki bireylerde karşılaşılan yaygın bir sağlık sorunudur. Dizde meydana gelen ödem, çoğunlukla diz kapağı kemikleri arasında görülür. Vücutta en sık rastlanan ödem bölgesi ayaklar olup, bu bölgeden sonra diz kapağında da ödem sorunları sıkça görülmektedir. Eğer diz kapağındaki ödem aşırı büyürse, hareket kayıpları ve şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Diz kapağı içerisindeki ödem, vücuttaki fazla sıvılardan kaynaklanır. Uzun süreli koşular veya fiziksel aktiviteler sonrasında kas ağrıları ve eklem yıpranmaları sonucu dizde ödem oluşabilir. Ayrıca yaşlı bireylerde de diz kapağı ve bölgedeki eklemlerin yıpranması sonucu ödem görülmektedir. Yaşlı bireylerde ödemin tedavisi gençlere göre daha zordur çünkü yaşlı vücut ödemle mücadelede daha zayıf kalır. Ancak gençlerde vücut daha dirençli olduğundan ödem hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Diz kapağında ödem oluştuğunda, teşhis için genellikle röntgen filmleri çekilir. Bu sayede ödemler net bir şekilde görülebilir ve dizde ödem kolayca teşhis edilebilir.

Dizde Ödem Problemi Neden Olur?
  • Dizde meydana gelen travmalar ve çarpmalar: Özellikle futbol gibi hızlı sporlarla ilgilenen kişilerde sıkça görülür. Ani bacak hareketleri veya kaza anında diz kapağı üstüne düşme durumlarında diz eklemleri zarar görebilir ve zamanla ödem gelişebilir.
  • Osteoartrit: Sağlıklı bireylerde diz bölgesi kıkırdak yapısı ile kaplıdır. Ancak Osteoartrit hastalığında, kıkırdak dokular incelir ve zamanla tamamen kaybolur. Bu durum kemik üzerinde aşırı baskıya neden olur ve ödem oluşumu meydana gelir. Bu gibi durumlar acil müdahale gerektirir.
  • Osteonekroz: Kemik ölümü olarak da bilinir. Eklemlerde bulunan kemiklerin yavaş yavaş zarar görmesi sonucu oluşur. Kemik içindeki kılcal damarların kan iletimi kesildiğinde, kemiklerde ölümler meydana gelir ve güçsüzleşen kemiklerde ödem sorunları ortaya çıkar. Bu durumlarda ağrı problemleri de görülebilir.

Dizde Ödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde yapabileceğiniz ilk tedavi yöntemlerinden biri, dizlerinize bol bol buz uygulaması yapmaktır. Buz tedavisi ile dizdeki ödem ve iltihaplanmaların önüne geçebilirsiniz. Bu işlemi boş zamanlarınızda sık sık tekrarlayın.

Tıbbi tedaviler arasında ameliyat ve fizik tedavi uygulamaları bulunmaktadır. Fizik tedavi uygulamalarında genellikle uyluk kemiği güçlendirilir, böylece diz üzerine binen baskı azaltılır. Ameliyatlarda ise ödemin neden olduğu durumlar ortadan kaldırılır ve bu şekilde sorunlar giderilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Prp Diz Tedavisi Nelerdir?

Prp Diz Tedavisi Nelerdir?

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz Replasmanı Enfeksiyonu

Diz Replasmanı Enfeksiyonu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aşırı Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Diz Kapağı Gıcırdaması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Gıcırdaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Merdiven Çıkarken Diz Ağrısı Nedenleri?

Merdiven Çıkarken Diz Ağrısı Nedenleri?