Aşırı Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Aşırı Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Diz Ağrısı, Diz, bacağımızda kaval kemiği ile baldır kemiği arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Yapısal olarak ön tarafa harekat etmesini engelleyen diz kapağı bulunmaktadır. Güçlü bağ dokusu ile bedenin bütün ağırlığını ayakta düz tutan karmaşık, sağlam ve fonksiyonel bir yapıda olup, vücudumuzdaki en büyük eklemlerden biridir. Günlük aktivitelerimizi yerine getirirken ağır yük altında yaralanma, burkulma, incinmelere, kopmalara hatta kırılmalara maruz kalır. Dizimizde meydana gelen ağrılar ağrının yeri ve neden kaynaklandığına göre değişir. Ağrı ile şişlik, morarma gibi şekil ve görüntü anormali olurken; dokunulduğunda hassasiyet, kemik çıtlama sesi ya da diz kilitlenmesi de meydana gelebilir.

Aşırı diz ağrıları neden olur?

Diz ağrıları bacağımızda bir şeylerin yolunda olmadığının uyarısıdır. Dizde meydana gelen sakatlanmaların bir kısmının nedeni ağrıya maruz kalan kişi tarafından bilinirken, çoğu zaman bir hekimin yardımına ihtiyaç duyulabilir. Genel olarak aşırı diz ağrıları şunlardan meydana gelir;
  • Menisküs yaralanmaları; Aşırı diz ağrısının nedenlerinden biri menisküs yırtılmasıdır. Menisküs dizimizde bulunan elastik ve dayanıklı kıkırdaktan meydana gelir. Uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında darbe emici tampon görevi görür. Özellikle sporcularda meydana gelen menisküs yırtığı; yere basıldıktan sonra aniden geriye dönüşlerde meydana gelir, bir başka senaryo da ise hızla koşarken yere basıp burgu dönüşü yapmakta menisküs yırtılmasına ve aşırı dız ağrısına neden olur. Dizde kilitlenme, hareket sınırlanması, aşırı ağrı ve şişlik belirtileri arasındadır.
  • Dizde meydana gelen bursit; Diz eklem kemiklerini saran, eklemin rahat hareket etmesini sağlayan içi sıvı dolu keseciklere bursa denir. Dış kaynaklı yaralanmalar veya bazı romatizmal nedenlerle burslar iltihaplanarak dizde aşırı ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket sınırlanması bursit oluşumunun belirtileridir.
  • Diz Kapağı sorunları (Tendinit); Dizlerimizin kas dokusunu eklemlere bağlayan tendonlarda genellikle dış kaynaklı meydana gelen iltihabi sorunlar aşırı diz ağrısı ve beraberinde hareket kısıtlanması, şişlik ve hassasiyet meydana getirir. Kros sporcuları, bisiklet yarışçıların da daha çok meydana gelir.
  • Çapraz bağ yırtılmaları; Uyluk kemiği ile kaval kemiğini birbirine bağlayan güçlü bağlardır. Ayak yerdeyken ani yön değiştirmek yırtığın en büyük nedenidir. Dize alının şiddetli bir darbe ve yüksekten atlama yırtığın başka nedenlerdir. Basketbol oyuncuları ve kayakçılar da sık karşılaşılan bu yaralanma aşırı diz ağrısını beraberinde getirir.
  • Romatizmal diz hastalıkları; Akdeniz ateşi, Behçet hastalığı ve gut hastalığı her yaş grubunda görülebilen hastalıklar olup, vücudun her yerini etkileyen hastalıklardır, daha çok genetik yatkınlık ve bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluklar bu hastalıkların nedeni olup, belirtileri arasında en sık karşılaşılan aşırı diz ağrısı ve halsizliktir.
  • Diz Eklemi Kireçlenmesi (Osteoartrit); Dizde kireçlenme insan bedeninde yaşlanma ile kaçınılmaz bir gerçektir. Bursların yeterliliğini kaybetmesi, genetik yatkınlık, kilo sorunları, çeşitli eklem hastalıkları, kıkırdak yaralanmaları ve çeşitli kazalar dizlerde kireçlenme meydana getirir. Dizde meydana gelen kireçlenme kıkırdağın bozulmasına ve şiddetli diz ağrısına neden olur, devamında kemiklerin birbirine sürtmesi kireçlenmenin bir başka olumsuz etkisidir. Kireçlenmiş dizin aniden ters yönlü hareketi ya da hareketsiz yaşam diz ağrısını artırır.
Diz ağrısını tedavisi nasıl yapılır?

Dizlerde meydana gelen yaralanmalar ve hastalıklar beraberinde şişlik, dizin bükülmesin de kısıtlanma, yürüme zorluğu, dizde ağrı, şişlik veya diz tutmaması gibi sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu belirtiler ortaya çıktığında ortopedi hekimine başvurarak tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dizde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz İçin Kök Hücre Tedavisi

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi