Diz Kapağı Protezi Ameliyatı
21 Haziran 2024

Diz Kapağı Protezi Ameliyatı

Diz eklemi, vücudumuzun en büyük ve en karmaşık eklemlerinden biridir. Diz kapağında meydana gelen kireçlenmeler ve bazı romatizmal hastalıklar, ciddi ağrılara neden olabilir ve bu durum bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Diz kapağı protezi ameliyatı, bu tür problemleri gidermek amacıyla yapılmaktadır. Ancak birçok yaşlı hasta, ameliyat korkusu nedeniyle ağrılarla yaşamayı kabullenir. Uzmanlar, bu ağrılara katlanmanın gereksiz olduğunu belirtmektedir. Diz kapağı protezi ameliyatı, yürüme zorluğu çeken hastaların yaşam kalitesini artırarak onların yeniden eski hayatlarına dönmelerini mümkün kılar.

Hangi Durumlarda Diz Kapağı Protezi Gereklidir?

Diz kapağı protezi genellikle diz kireçlenmesi ve romatizmal hastalıklar sonucunda oluşan ağrıyı yok etmek amacıyla yapılır. Bu ameliyat çoğunlukla 60 yaş ve üzeri bireylere uygulanır. Eğer ağrılar hastanın yaşamını ciddi derecede etkiliyorsa, diz kapağı protezine ihtiyaç duyulmaktadır.

Diz Kapağı Protezi Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat sırasında uyluk kemiğinin en alt kısmı ve kaval kemiğinin üst kısmı çıkarılır. Yerine metal bileşimlerle yeni bir diz eklemi yapılır. Bu işlem sayesinde hastalar kısa sürede ağrılardan kurtulur. İki çeşit diz kapağı protezi ameliyatı bulunmaktadır:
  • Kısmi Diz Protezi Ameliyatı: Bu ameliyat, dizin aşınmış ve yıpranmış bölgelerinin kaplanmasını içerir. Dizin küçük bir kısmı aşındığında bu ameliyata başvurulur.
  • Tam Diz Protezi Ameliyatı: Bu ameliyat, dizin hasar gören tüm parçalarının yapay parçalarla değiştirilmesini içerir. Yeni yapılan diz, uyluk kemiğinin arkasında bulunan metal bir bileşen ve kaval kemiğinin bir metal ve bir butondan oluşmaktadır.

Diz Kapağı Protezi Ameliyatı ve Sonrasında Ne Yapılmalıdır?

Bu ameliyat genellikle 1-2 saat sürmektedir. Ameliyat, dizin ön bölgesinde açılan 10-12 santimetrelik bir kesik yoluyla gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 gün kadar hastanede kalır. Dikişler kendiliğinden düşer veya 2-3 hafta içerisinde alınır. Ameliyat sonrası hasta oturabilir ve koltuk değnekleri ile yürüyebilir. Ancak zorlayıcı aktivitelerden ve spor yapmaktan kaçınılmalıdır.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ön tarafta bulunan adalenin çeşitli egzersizler ile güçlendirilmesidir. Ayrıca alaturka tuvalet kullanımı önerilmez.

Diz Kapağı Protezi Ameliyatının Başarı Oranı Nedir?

Ülkemizde yılda yaklaşık olarak 20 bin diz kapağı protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Başarı ve hasta memnuniyeti oranı ise %90 civarındadır. Ameliyatların başarısız olmasının en önemli nedeni enfeksiyonlardır ve bunu önlemek için çeşitli tedbirler alınmalıdır. Ayrıca, ameliyatın teknik açıdan başarılı olması için protezin iyi bir şekilde takılması gerekir.

Hastanın dikkatli bir bakımı ile protezin ömrü yaklaşık 15 yıldır. Bu süre, hastanın kemik yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Özellikle kilolu hastaların ameliyatı uzmanlar için daha zorlu olabilir. Bu nedenle hastalara ameliyat öncesi kilo vermeleri önerilir. Araştırmalara göre kilolu hastaların enfeksiyon kapma ihtimali daha yüksektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Diz Sakatlıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kapağı Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Diz Platin Ameliyatı ve Sonrası

Diz Platin Ameliyatı ve Sonrası

Diz Çapraz Bağ Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Çapraz Bağ Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Ödem Belirtileri ve Tedavisi